ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
گیاه فیلودندرون
فیلودندرون متعلق به خانواده آراسه بومی جنگلهای گرمسیری آمریکا، این جنس دارای بیش از ۲۷۵ گونه گیاهان همیشه سبز نواحی آمریکای جنوبی است. اغلب گونه های آن بالارونده و واریته هایی هم به شکل بوته ای رشد میکند. فیلودندرون در هر گره تولید ریشه هوایی میکند. به راحتی میتوان فیلودندرون ها را پرورش داد و به خاطر برگهای زیبایشان به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده کرد. برگهای جوان فیلودندورن نسبت به برگهای بالغ اختلاف شکل و رنگ دارند.:
  • گیاه فیلودندرون
نگهداری و تکثیر فیلودندرون

نام انگلیسی : PHILODENDRON
خانواده :   ARACEAE  – شیپوری
بومی : آمریکای جنوبی و گرمسیری و غرب هند و جنگل های استوایی و مرطوب
فیلودندرون متعلق به خانواده آراسه بومی جنگلهای گرمسیری آمریکا، این جنس دارای بیش از ۲۷۵ گونه گیاهان همیشه سبز نواحی آمریکای جنوبی است. اغلب گونه های آن بالارونده و واریته هایی هم به شکل بوته ای رشد میکند. فیلودندرون در هر گره تولید ریشه هوایی میکند. به راحتی میتوان فیلودندرون ها را پرورش داد و به خاطر برگهای زیبایشان به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده کرد. برگهای جوان فیلودندورن نسبت به برگهای بالغ اختلاف شکل و رنگ دارند.
زیستگاه این فیلودندرون همانند بیشتر گونه های فیلودندرون، جنگل های استوایی است. این گیاه، گیاهی بالارونده است که در موطن خود می تواند تا ۱۸ متر از درختان بالا رود و در این حالت با ریشه های هوایی که دارد می تواند بدون ریشه های زمینی خود به زندگی ادامه دهد. طول برگ ها در محیط های مرطوب بین ۴۰-۲۰ سانتیمتر رشد می کند.
دو گروه فیلودندرون وجود دارد 
۱:بالارنده
۲:غیر بالارونده
گروه اول گیاهانی هستند که اگر برایشان قیم مناسبی نصب شود با شرایط اتاق معمولی نیز به خوبی سازگار میشوند. فیلودندرون اسکاندنس کوچکترین فیلودندرون ها و در عین حال آسان ترین آنها برای نگهداری در خانه است.با شرایط اب و هوایی مختلف سازگاری دارد.
خصوصیت بسیاری از فیلودندرون ها تولید ریشه هوایی است.این ریشه ها وظایف مهمی بر عهده دارند باید انها را در کمپوست یا خزه فرو کرد تا برای برگهای بالایی تامین آب کنند. فیلودندرون هایی که در آپارتمان نگهداری میشوند به ندرت گل و میوه میدهند. بیشتر گروه فیلودندرون های غیر بالارونده می توانند به صورت گیاهانی بسیار بزرگ با برگهای درشت و دارای بریدگی های عمیق درآیند.
شرایط پرورش و نگهداری فیلودندرون :
نور مناسب فیلودندرون :
فیلودندرون ها با نور متوسط و در معرض نور غیر مستقیم آفتاب قرار گرفتن، بهترین رشد را خواهند داشت. برگ های قدیمی تر به صورت طبیعی زرد می شوند. به هر حال، اگر متوجه شدید چند برگ همزمان زرد شده اند، ممکن است نشاند دهنده ی این باشد که گیاه بیش از حد نور خورشید دریافت می کند. این گیاهان تحمل نور کم را دارند، اما اگر ساقه ها چند اینچ با برگ ها فاصله بگیرند، شاید بهتر باشد گیاه را به ناحیه ای با نور بیشتر منتقل کنید.
خاك مورد نیاز فیلودندرون :
خاك مناسب برای پرورش فیلودندرون خاكی است غنی كه براحتی آب اضافی را از خود عبور دهد ، خاک برگ یا خاک جنگلی بهترین گزینه برای آن است.
كوددهی فیلودندرون : 
فیلودندرون نیاز بسیار كمی به كودهای فسفره دارد زیرا این نوع كود بر رشد و نمو گیاه تاثیر معكوس دارد. فرمول كود مناسب این گیاه برای عناصر ازت, فسفر, پتاسیم به نسبت‌‌های ۲-۱-۲ بوده, افزودن ازت به صورت نیترات بر رشد فیلودندرون تاثیر مطلوبی دارد.
آبیاری فیلودندرون :
وقتی خاک رویی گلدان خشک شد. گل و گیاه را آبیاری کنید. مراقب باشید بیش از حد آبیاری نکنید، چون فیلودندرون در صورت آبدهی بیش از حد می پوسد. اگر برگ ها قهوه ای شده و در حال افتادن باشند، گیاه به مقدار لازم آبدهی نشده است. برگ های پژمرده به این معنا هستند که گیاه یا بیش از حد آبیاری شده یا کم آبیاری شده است، اما به محض اینکه مشکل را برطرف کردید شرایط برگ ها بهبود می یابند.
دمای مورد نیاز فیلودندرون :
انواع این گیاه در دمای معمولی آپارتمان (۲۱ درجه سانتیگراد) رشد خوبی دارد.
تكثیر فیلودندرون :
تكثیر فیلودندرون بسیار ساده و از طریق كاشت بذر و قلمه‌زدن, به راحتی امكان‌پذیر است. در حالی كه تكثیر آن از طریق كاشت بذر جهت دستیابی به نمونه‌های جدید صورت می‌گیرد, روش معمولی تكثیر فیلودندرون از طریق قلمه‌زدن می‌باشد. قلمه‌ها را از روی پایه‌های مادری هر ۲ تا ۳ ماه یكبار در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتیگراد بر می‌دارند. برداشت قلمه‌ها به سه روش زیر صورت می‌گیرد :
۱) قلمه‌های انتهایی حاوی ۲ تا ۳ برگ بوده و در ظرف مدت ۳ تا ۴ هفته در گلخانه ریشه‌دار می‌شوند.
۲) قلمه‌هایی از قطعه ساقه‌ای با یك برگ, این قلمه‌ها در ظرف مدت ۷ تا ۸ هفته ریشه‌دار می‌شوند.
۳) قطعاتی از ساقه كه بدون برگ بوده و ظرف مدت ۳ ماه ریشه‌دار و برگدار می‌شوند.
نحوه تشخیص و شناسایی انواع فیلودندرون
فیلودندرون سلوم بر روی برگها شکافهایی دارد و حاشیه برگ مواج است (به خاطر همین برگهای موج دار به فیلودندرون فری هم معروف است ) ولی در گیاه برگ انجیری حفره های بیشتری بر روی پهنه برگ تشکیل میشود.
برگ انجیری نیاز به قیم دارد و یکی از اجزا ضروری برای رشد بهینه این گیاه است فیلودندرون هم مثل برگ انجیری ریشه هوایی دارد و اگر قیم مناسب پوشیده از خزه در دسترس آن قرار گیرد مقداری از رطوبت و مواد غذایی خود را از خزه ها تهیه میکند اما وجود قیم مهم و ضروری نیست چون برگهای این واریته از مرکز میروید و نیاز چندانی به قیم ندارد.
آفات و مشکلات گل و گیاه آپارتمانی فیلودندرون :
فیلودندرون زیاد دچار آفت حشرات نمی شود، اما بهتر است مراقب شته ها و حشرات مکنده باشید. می توانند حشرات مکنده را با استفاده از یک پارچه ی کتون آغشته به الکل ریشه کن کنید. در فواصل زمانی منظم گیاه را با آب بشویید و از صابون ضد حشرات برای جلوگیری از بروز آفت استفاده کنید.

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 - خیابان صنعتگران - صنعتگران 4 - خیابان 13

تلفن: 09143474215 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09141402465 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

© Copyright ©2022 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®