ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
گیاهان هوازی تیلاندسیا
تیلاندسیا از تنوع بالایی برخوردار بوده (حدود ۴۰۰ گونه) و مهمترین ویژگی اغلب اعضای این جنس از گیاهان نداشتن ریشه است. گیاهانی اپیفیت هستند و در آمریکای جنوبی و مرکزی و بخشهایی از کلمبیا، پرو و مکزیک روی تنه درختان، با استفاده از رطوبت هوا زندگی میکنند.:
  • گیاهان هوازی تیلاندسیا
گیاهان هوازی تیلاندسیا

نام انگلیسی : Tillandsia
خانواده : Bromeliaceae (تیره آناناس)
تیلاندسیا از تنوع بالایی برخوردار بوده (حدود ۴۰۰ گونه) و مهمترین ویژگی اغلب اعضای این جنس از گیاهان نداشتن ریشه است. گیاهانی اپیفیت هستند و در آمریکای جنوبی و مرکزی و بخشهایی از کلمبیا، پرو و مکزیک روی تنه درختان، با استفاده از رطوبت هوا زندگی میکنند.
تیلاندسیا یکی از گیاهان آپارتمانی  است که این روزها خیلی اسمشو میشنوید و یا در نمایشگاهها میبینید و یا شاید هم اونها رو خیلی جاها دیده باشید ولی اسمشو نمیدونستید، این گیاهان رو گیاهان هوازی مینامند، این گیاهان هیجان انگیز و جالب میتوانند بدون خاک رشد کنند و همه ی مواد مغذی و آب مورد نیاز خود را از طریق برگ هایشان تامین کنند و از ریشه ی خود تنها برای چسبیدن به سنگ ، زمین ، تنه درختان و… استفاده میکنند.  این گیاهان که به خاک نیاز ندارند این گیاهان برای کسانی که به خاک حساسیت دارند و تمایل دارند که گل و گیاه در خانه نگهداری کنند بسیار مناسب و جذاب هست.
تصور نکنید که این گیاهان به مراقبت نیاز ندارند. برخلاف تصوری که وجود دارند این گیاهان به غیر از هوا، به آبیاری منظم نیز برای زندگی بهتر احتیاج دارند. فواصل آبیاری مورد نیاز آنها به دما، نور و رطوبت محیط بستگی دارد و هر کدام از این عوامل در زمان های مختلف سال نیز متغیر است. هر چه محل زندگی این گیاهان پرنورتر، گرمتر و خشکتر باشد، آبیاری مورد نیاز آن بیشتر می شود و هرچه محل سردتر، تاریکتر و مرطوب تر باشد آبیاری کمتری نیاز است. مانند همه دیگر گیاهان آبیاری بیش از حد موجب مرگ گیاه شما می شود پس تعادل را حفظ کنید.
کاربرد گیاه هوازی تیلاندسیا
گیاهان هوازی به تنهایی به عنوان یک دکور عالی قابل استفاده هستند. هم چنین می‌توان از آنها برای درست کردن تراریوم هم استفاده کرد! می‌توانید چند گونه از آنها را در یک گلدان قرار دهید. رنگ گلدان را جوری انتخاب کنید که با رنگ صورتی گل‌های گیاهان هوازی در تضاد باشد. این گیاهان به طور طبیعی برای رشد بر روی تنه درختان آدابته شده اند پس می‌توانید تعدادی از آنها را روی یک تکه چوب قرار دهید و با خزه تزیینش کنید تا هم حالتی طبیعی تر داشته باشد و هم رطوبتش تامین شودبه این نکته توجه کنید که گیاه مادر پس از گلدهی و پا جوش زدن خواهد مرد.
آبیاری گیاه هوازی تیلاندسیا
برای آبیاری گیاهان هوازی دو راه متفاوت وجود دارد ، یکی اینکه آن را هر ۲-۳ روز یک بار با اسپری آب غبار پاشی کنید و دیگری این که آن را هفته ای یکبار به مدت یک ربع داخل آب قرار دهید و بعد از خارج کردن آن از آب باید توجه کنید که اب ها کاملاً خارج شوند تا باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.همچنین توجه داشته باشید که این کار باید در زمستان که رطوبت دیرتر خشک میشود کمتر باشد.
نکاتی در خصوص آبیاری اینکه حتماً پس از آبیاری به صورت قرار دادن در آب گیاه را به صورت وارونه قرار دهید تا آب اضافی از گیاه خارج شود تا گیاه شما دچار پوسیدگی نشود.این گیاهان رطوبت را دوست دارند و عاشق غبارپاشی هستند پس برای رشد بهتر سعی کنید که آنها را غبار پاشی کنید
نور مناسب گیاه هوازی تیلاندسیا 
اگر میخواهید گیاهان هوازی شما طول عمر بیشتری داشته باشند به روشنایی و همچنین نور غیر مستقیم نیاز دارند. یکی از بهترین محل ها برای نگهداری این گیاهان پنجره های جنوبی و شرقی هست. ولی هر مکانی که نور غیر مستقیم و روشن در خانه دارید برای این گیاهان مناسب خواهد بود. تنها نکته اگر گیاه شما به طور طبیعی بر روی درختان رشد می‌کند، آن را مرطوب نگه دارید و در مکانی سایه دار قرار دهید ولی اگر گیاه هوازی‌تان از انواعی هستند که در طبیعت بر روی زمین رشد می‌کند مثل تیلاندسیا سایانیا یا تیلاندسیا لیندینایا، این نوع را در درون خانه در آفتاب غیر مستقیم و در بیرون از خانه در مکانی سایه دار قرار دهید
شما میتوانید از نور مصنوعی برای رشد این گیاه هم استفاده کنید، گیاه هوازی را زیر نور فلورسنت نگهداری کنید.بهتر است برای رشد این گیاهان از چراغ رشد گیاه مخصوص استفاده کنید کارایی بهتری برای گیاهان آپارتمانی دارد.
دمای مناسب گیاه هوازی تیلاندسیا
این گیاهان هوای گرم را دوست دارند و بومی مناطق گرمسیرند  دمای محیط زندگی و اتاق بهترین دما برای رشد و نگهداری آنها می باشد ولی آنها دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه را میتوانند تحمل کنید و به هیچ وجه نباید بگذارید در هوای سرد قرار بگیرند دمای محیط زیر ۷ درجه باعث مرگ این گیاهان می شود.
گردش هوای مورد نیاز تیلاندسیا 
گردش هوای مناسب مهمترین عامل برای داشتن یک گیاه هوازی سالم و شاداب است.
کود دهی تیلاندسیا 
در بهار و تابستان به گیاهان هوازی‌تان کود بدهید. از یک کود نیتروژن دار یا کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید و با استفاده از آن محلولی با یک چهارم غلظت نوشته شده روی بسته کود درست کنید و روی گیاهان هوازی‌تان اسپری کنید. به طور کلی این گیاهان دیر رشد کرده و به کود زیادی نیاز ندارند پس محلول کود رقیقی برای آنها درست کنید و بدانید با کود دادن زیاد بیشتر رشد نخواهند کرد و این کار تنها باعث آسیب به انها میشود.
تکثیر گیاهان هوازی تیلاندسیا
برای تکثیر گیاهان هوازی از پاجوش میتوان استفاده کرد.این پا جوش ها مرور زمان و رشد گیاه به وجود می آید. این گیاهان در کل طول رشد و زنده بودنشان فقط و فقط یکبار گل می دهند و در طول دوره گلدهی گیاهان کوچک و بچه گیاه هوازی را تولید می کنند. این گیاهان جدید و کوچک را به همان شکل متصل به گیاه مادری نگه کنید تا زمانی که به اندازه نصف تا یک سوم مادر خود رسیده باشند. حالا به آن مرحله رسیده است که بتوانید آنها را برش داده و در مکانی جداگانه نگهداری نمایید.
مشکلات گیاه هوازی تیلاندسیا
برگ های گیاه قهوه ای شده و نک اونها خشک میشه : آبیاری گیاه شما به اندازه کافی نبوده حال باید فاصله دو آبیاری را کمتر کنید و اسپری کردن را هم به برنامه آبیاری خود اضافه کنید. البته میتوانید گیاه خود را به مکانی مرطوب تر هم منتقل کنید.
انتهای گیاه به رنگ سیاه یا قهوه ای شده و برگ ها میریزد : احتمالا آبیاری بیش از حد انجام شده و گیاه در حال پوسیدگی می باشد.

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 توسعه - خیابان کارآفرینان- خیابان تلاش 5 - پلاک 6

تلفن: 09143413617 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09143413617 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

logo-samandehi
© Copyright ©2024 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®