ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
نکات تعویض خاک گلدان
وقتی گیاهی را میخرید تولید کننده آن را در گلدانی با اندازه مناسب گذاشته است.اما بعد از یکی دو سال احتمالا ریشه آن به ته گلدان می رسد و در این موقع گیاه گیاه از رشد باز می ماند و ضرورت دارد گلدان آن تعویض شود، گلدان و کمپوست مناسب را انتخاب کنین و همچنین اطمینان حاصل کنین که گیاه خوبی در محل جدید جا خواهد گرفت:
  • نکات تعویض خاک گلدان
متن کامل

شیوه تعویض گلدان:
ابتدا لازم است مقدمه ای را عرض کنم که و آن این است که چگونه تشخیص دهیم که گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد؟ بیشتر گیاهان خانگی در گلدان هایی که برای افراد کم تجربه کوچک به نظر می رسند، بهتر می رویند.اشتباه است گلدان ه گیاهی را که عوض کنیم که نیاز به تعویض گلدان نداشته باشد.بعضی از گیاهان فقط در گلدان های کوچک گل می دهند و بعضی دیگر (مثل بروملیادها) هیچ گاه نیاز به تعویض گلدان پیدا نمیکنند.
نشانه های ظاهری برای تعویض گلدان:
الف-ساقه و برگ خیلی کند رشد میکند حتی اگر در بهار و تابستان به خوبی تغذیه شود
ب-خاک زود به زود خشک می شود بنابرین نیاز به آبیاری زیادتر است
پ-نوک ریشه از ته گلدان بیرون مزند
نشانه های نهایی برای تعویض گلدان:
گیاه را به به ترتیبی که در زیر شرح میدهیم از گلدان خارج کنین.اگر ریشه گیاه به ته گلدان رسیده باشد، بجای خاک، توده ای درهم پیچیده از ریشه نمایان می شود.اگر ریشه گیاه به ته گلدان نرسیده باشد، آن را به همان صورت به همان گلدان برگردانید، در این حالت گیاه صدمه ای نمی بیند.
روش اول تعویض گلدان: بهترین وقت تعویض گلدان  فصل بهار می باشد.برای این کگار گلدان تازه ای را که کمی از گلدان قبلی بزرگتر باشد، انتخاب کنید.اگر گلدان خیلی بزرگتر باشد در رشد آن وقفه ایجاد می شود.پیش از گذاشتن در لدان جدید می توان به چند گیاه مستقل تقسیم کرد و هر یک را در گلدان مستقل قرار داد.
1-اگر میخواهید گیاه خود را در گلدان کهنه بکارید باید حتما ان را کاملا تمیز کنین اگر گلدان نو است، قبلا آن را چند ساعت در آب بخیسانید
2-اگر گلدان سفالی دارید، سرواخ ته گلدان را با تکه های خرد شده سفال بپوشانید و قدری کمپوست در آن بریزید
3-گیاه را آب دهید یک ساعت بعد گلدان را وارونه کنید و کلا خارج کنین.گلدان را به لبه میز بزنید.اگر لازم باشد با چاقو جدار داخلی گلدان را از خاک چسبیده به ان جدا کنین.با جدا شدن گیاه، گلدان را با دست دیگر بالا بکشید
4-ریشه ها و باقیمانده های مرده گیاهی را جدا کنید.بعضی قسمت های توده ریشه درهم یافته را با دقت سست کنید.هر نوع ریشه پوسیده را جدا کنید، اما مراقب باشید که به ریشه صدمه زیاد وارد نشود.
5-گیاه را از روی لایه کمپوستی قرار دهید که در گلدان جدید ریخته اید و فاصله بین گیاه و گلدان را به تدریج با کمپوست پر کنید.کمپوست باید کمی مرطوب باشد.
6-با انگشتان شست خود کمپوست را بفشارید.باز هم کمپوست بریزید و بفشارید تا با خاک قبلی هم همسطح شود.سرانجام گلدان را چند بار به ملایمت به زمین تقه بزنید تا کمپوست در جای خود قرار گیرد.
گلدان را آب دهیدو به مدت یک هفته در جای سایه دار بگذارید.هر روز به برگ های آن آب بپاشید تا پژمرده نشود.سپس آن را در سکو یا محل خود قرار دهید و طبق روش معمول عمل کنید.چ
روش دوم:به دلایلی چند به ویژه در مودر گلدان های بزرگ ممکن است نخواهید گلدان ها رو تعویض کنید یا قادر به اجرای چنین کاری نباشید.در این حالت باید خاک سطح گلدان ها را عوض کنید.برایاین کار هر سال در فصل بهار حدود 2 تا 3 سانتی متر و برای گلدان های بزرگ تا 5 سانتی متر خاک گلدان را بیرون بریزید و به جای آن کمپوست تازه اضافه کنید.

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 توسعه - خیابان کارآفرینان- خیابان تلاش 5 - پلاک 6

تلفن: 09143413617 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09143413617 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

logo-samandehi
© Copyright ©2024 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®