ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
مشکلات و آفات گیاه حسن یوسف
حسن‌یوسف گیاهی یک‌ساله و حساس به سرما است که آن را با شاخ‌وبرگ شاداب و طرح‌دار می‌شناسند. آن‌ها معمولاً به‌عنوان گیاه باغ و گلدان استفاده می‌شوند و اکثر واریته‌هایش زیر سایه‌ی مقطعی و در خاک مرطوب و دارای زه‌کشی خوب رشد می‌کنند. گیاهان حسن‌یوسف معمولاً در برابر آفت و بیماری مقاوم هستند، اما همانند هر گیاه باغی، گاهی اوقات طعمه‌ی برخی مشکلات می‌شوند.:
  • مشکلات و آفات گیاه حسن یوسف
توضیحات

پوسیدگی ریشه حسن یوسف
گیاه حسن‌یوسف خاک مرطوب و دارای زه‌کشی خوب را ترجیح می‌دهد، نه خاکی که لبریز از آب شده باشد. خاک لبریز از آب می‌تواند به پوسیدگی ریشه و ساقه ختم شود، برگ‌های زینتی گیاه قهوه‌ای می‌شوند و در نهایت گیاه از بین می‌رود. اگرچه مالچ یک ابزار کاربردی برای حفظ رطوبت و سرکوب علف هرز است، اما درصورتی‌که با ساقه‌های حساس و ظریف گیاه تماس داشته باشد، می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه حسن یوسف شود. هیچ‌گاه از مالچ چوب سرو استفاده نکنید، چون روغن موجود در آن می‌تواند به گیاه آسیب بزند.
ننمونه عکس: پوسیدگی ریشه حسن یوسف اگر به انتهای ساقه دقت کنید خواهید دید که ساقه انتهایی قهوه ای رنگ شده و گیاه به مرور از بین می رود بهتر است گیاه را از مکانی که سالم هست برید و آن را قلمه زده و یک گیاه جدید و تازه تولید کرد
سفیدک کرکی حسن یوسف
سفیدک کرکی حسن یوسف یک بیماری قارچی است که توسط تخم قارچ موجود در هوا پراکنده می‌شود. نشانه‌های آن شامل لکه‌های کوچک بر روی شاخ‌وبرگ یا اعوجاج در برگ می‌شود. در نمونه‌های شدید، ریزش برگ مشاهده می‌شود. سفیدک کرکی بیشتر در گلخانه‌ها رواج دارد، جایی که رطوبت زیاد است. قارچ‌کش‌های سفیدک کرکی در دسترس متخصصین حرفه‌ای قرار دارند. اگر به وجود این بیماری در گیاه شک کردید، آن را با یک کیسه‌ی پلاستیکی بپوشانید و از باغ بیرون بیاورید تا این بیماری گسترش پیدا نکند. به‌منظور جلوگیری از این بیماری، از آبیاری از بالا و آبیاری پاششی خودداری کنید.
آفات حسن  یوسف:
گیاه حسن‌یوسف گاهی اوقات با تهاجم خستر آردپوش مشاهده می‌شود که شبیه به تکه‌های کرک سفید است، اگرچه می‌توانند به مگس سفید، شته، تارتنچه و اسلاگ نیز آلوده شوند. آفات می‌توانند لکه و سوراخ در برگ و کاهش رشد در گیاه را منجر شوند. به‌منظور حذف آفات، اسفنج نخی را در الکل بیاندازید و حشرات را با آن پاک کنید یا گیاه را با آب‌صابون اسپری کنید. در زیر بصورت کامل تر در مورد این آفت توضیح خواهیم داد چون این آفت یکی از بزرگترین علتهای خرابی حسن یوسف می باشد و درمان آن نیز میتواند مهم باشد:
شپشک سفیدک کرکی حسن یوسف  یا شپشک آرد آلود حسن یوسف:
این آفت  به هر محلی از ساقه یا برگ گیاه حمله می کند و با چسبیدن به آن، از شیره گیاهی محل اتصال برگ و ساقه تغذیه می کند. به همین خاطر شپشک های سرسخت را بیشتر در ناحیه اتصال ساقه به برگ می توان یافت.
راههای مقابله و درمان با بیماری شپشک سفید آرد آلود:
راههای ابتدایی درمان استفاده از آب و صابون می باشد که میتوانید گوش پاکن پاک کنید یا با یک الکل رقیق شده آنها را از بین برد همچنین می توانید با هرس کردن این قسمتها آنها را جدا کرده در نهایت اگر تمام این راهها نتیجه نداد راهکار آخر و بهترین راه مقابله با این آفت استفاده از سم مالاتیون می باشد . سم مالاتیون را خریده با دوز مصرفی ( ۲ سی سی در ۱ لیتر آب ) را در اسپره ریخته و آن را خوب بهم بزنید دقت داشته باشیدبه تاریخ سم نگاه کرده که کهنهو تاریخ مصرف گذشته نباشد و اینکه دور از دسترس کودکاه نگاهداری کنید
پشک آرد آلود یکی از مهمترین آفا و مشکل حسن یوسف می باشد درمان آن نیز ساده می باشدنمونه عکسی که مشاهده می کنید یک گیاه آلوده به شپشک آردآلود می باشد
گیاه را خوب از پایین و بالا اسپری کنید چون شپشک به زیر ساقه های برگ ها رفته این کار را هر هفته به مدت3 بار تکرار کنید چون در مرحله اول شپشک از بین می رود ولی لابلای پینه ها تخم های آنها هستند و از بین نمی رود ولی با تکرار سم پاشی شما وقتی آنها زنده می شوند دوباره با سم پاشی شما از بین می روند
سایر مشکلات (آفتاب سوختگی) حسن یوسف:
اگرچه گیاه حسن‌یوسف گرمسیری بوده و عاشق حرارت است، اما نور مستقیم آفتاب می‌تواند اثرات نامطلوبی همچون آفتاب‌سوختگی را به وجود بیاورد. نشانه‌های آفتاب‌سوختگی شامل سفیدی برگ، سوختن لبه‌های برگ و لکه‌های نیمه‌شفاف بر روی برگ می‌شود که در نهایت به سوراخ ختم می‌شوند. اگر گیاه را به‌اندازه‌ی کافی آب ندهید یا خاک به‌خوبی زه‌کشی نشود، احتمال آفتاب‌سوختگی افزایش می‌یابد. اگر یک موقعیت سایه‌دار را برای حسن‌یوسفتان ندارید، ارقام آفتاب‌دوست را برگزینید.

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 توسعه - خیابان کارآفرینان- خیابان تلاش 5 - پلاک 6

تلفن: 09143413617 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09143413617 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

logo-samandehi
© Copyright ©2024 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®