ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
زهکشی خاک چیست؟
زهکشی خاک یعنی اینکه شرایطی را برای خاک گیاه فراهم آورید که آب اضافی درون خاک باقی نماند. هرچقدر زهکشی خاک بهتر باشد آب اضافه سریعتر از زیر گلدان خارج می شود:
  • زهکشی خاک چیست؟
توضیحات


چرا خاک گلدان نیاز به زهکشی دارد؟
ریشه اغلب گل و گیاهان از آب فراوان و مانده آب زیادی درون خاک خفه شده و کم کم گیاه شما شادابی خود را از دست داده و ممکن است از بین برود. همانطور که آب ندادن باعث مرگ گیاه میشود آبیاری زیاد هم باعث مرگ و از بین رفتن گیاه خواهد شد. با توجه به نوع گیاه زهکشی هم متفاوت است برخی از گل و گیاهان نیازمند زهکشی بالایی هستند و برخی دریگر نیز زهکشی متوسط مناسب برایشان کافی است.
چطور زهکشی ایجاد کنیم؟
راه های زیادی برای اینکه در خاک زهکشی ایجاد کنیم وجود دارد، برای این کار باید خاکی درست کنیم که وقتی آبی به خاک گیاه میدهید به راحتی از زیر گلدان خارج شود.
اضافه کردن برگ – ماسه یا شن – پرلیت – پوست برنج – لیکا به خاک باعث زهکشی در خاک خواهد شد میزان اضافه کردن این مواد هم به نوع گیاه بستگی دارد. برای گلهای بیرونی میتوانید فقط از ماسه در خاک خود استفاده نمائید. معمولا  ۶۰ درصد خاک باغچه + ۲۰ درصد ماسه + ۲۰ درصد کود دامی یا ورمی کمپوست برای اغلب گل و گیاهان بیرونی استفاده می شود.
زهکشی خاک باغچه
اگر خاک باغچه شما خاک سفتی است و همیشه در آن آب جمع میشود بهترین راه حل اضافه کردن ماسه به خاک باغچه میباشد. در برخی مواقع نیز با استفاده از دفن کردن لوله های مخصوص زهکشی در باغچه و فضای سبز از ماند آب زیادی در خاک جلوگیری میکنند که در مقالات بعدی درمورد این قسمت مفصل توضیح خواهیم داد.
زهکشی خاک گلدان
برای گلهای آپارتمانی نیز ترکیب برگ و پوست برنج و یا پرلیت بسیار مفید و موثر خواهد بود. و در اغلب گلهای آپارتمانی ترکیب ۲۰ درصد خاک باغچه + ۴۰ درصد برگ + ۲۰ درصد پوست برنج + ۲۰ درصد کود دامی یا ورمی استفاده میشود. که در برخی از گلهای آپارتمانی از پرلیت و ماسه نیز استفاده خواهد شد. همانطور که در بالا گفتیم مقدار اینکه از هر کدام چقدر ترکیب شود به نوع گیاه بستگی دارد.
لیکا
لیکا نیز نوعی دانه رس منبسط شده است که در اندازه های مختلف تولید می شود. این دانه ها خیلی سبک هستند و وزنی ندارند در گلدانهایتان می توانید از لیکا نیز استفاده نمائید به طوری که قبل از اینکه درون گلدان خاک بریزید مقداری از دانه های لیکا را در کف گلدان ریخته و سپس خاک را بر روی آن بریزید. این کار کمک خوبی به زهکشی گلدانتان خواهد کرد البته از دانه های لیکا هم میتوان در ترکیب خاک استفاده نمایید و با خاک ترکیب کنید.
از کجا بفهمیم خاک زهکشی دارد یا ندارد ؟
فهمیدن اینکه خاک چه مقدار زهکشی دارد خیلی راحت است. کافیه خاک را درون یک گلدان بریزید و سپس خاک را خوب آب بدهید هر چقدر آب سریعتر از زیر گلدان خارج بشود یعنی زهکشی خاک شما بهتر است و هر وقت آب ور سطح خاک بماند و خیلی دیر به داخل خاک نفوذ کند یعنی خاک شما هیچ زهکشی ای ندارد

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 توسعه - خیابان کارآفرینان- خیابان تلاش 5 - پلاک 6

تلفن: 09143413617 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09143413617 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

logo-samandehi
© Copyright ©2024 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®