ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
مگس گیاهک غلات
مگس گیاهک غلات :
  • مگس گیاهک غلات
حشره کش
5 روز یک بار بصورت
اسپری
توضيح كوتاه مقاله

 

آفت مگس گیاهک غلات برای اولین بار از اطراف ورامین جمع­ آوری شده و سپس در بعضی از دیگر نقاط کشور نیز گزارش شده است. لارو این مگس با تغذیه از جوانه مرکزی گندم و جو، سبب خشک شدن آن می­شود.
 در اثر حمله این آفت، جوانه ­های دیگری از اطراف بوته خارج شده و بوته بسیار پرپشت می­گردد، ولی عین حال رشد نکرده و خوشه گندم تشکیل نمی­شود. خسارت بیشتر در سال­هایی که بارندگی کم و بهار سرد است، شدت دارد. این آفت به انواع ذرت نیز خسارت وارد می­کند.

شکل شناسی
حشره کامل به طول 2-5/1 میلیمتر و سیاهرنگ می­باشد. سرکره­ای شکل هم­عرض سینه است. چشم­های برجسته و مرکب و هر یک در طرفین سر به اندازه 4/1 عرض سر را می­پوشاند. لبه داخلی چشم­ها دارای 5 تا 6 تار مو می­باشد. روی پیشانی یک شکل مثلث به رنگ سیاه براق دیده می­شود وسطح آن مشبک می­باشد. لبه­های کناری آن مجهز به 8 یا 9 عدد مو می­باشد. در وسط مثلث، سهعددچشم سیاه وجود دارد .شاخک­ها کاملا سیاهرنگ و خرطوم سیاهرنگ و ضخیم می­باشد. قفسه سینه به رنگ سیاه براق و سطح زیرین آن برجسته و بالای سینه سفید رنگ است. شکل 5 مفصلی وپرزدار و سطح زیرین آن به رنگ روشن است. بال­ها کم و بیش دودی رنگ و پرزدار است. لارو کامل به طول 5-4 میلیمتر و به رنگ سفید شیری است و سر آن مجهز به یک جفت شاخک کوتاه استوانه­ای شکل است.

زیست شناسی
این حشره زمستان را به صورت لاروسن آخر بسر می­برد. در اوایل بهار تبدیل به شفیره شده و پساز حدود یک هفته، مگس­های کوچک ظاهر می­شود. پرواز حشره کامل، در ساعات گرم روز صورت می­گیرد. پس از تغذیه و جفت­گیری هر مگس ماده، 40-20 عدد تخم در غلاف برگ وبندرتدر پهنک برگ یا کنار طوقه گندم یا گرامینه­های دیگر قرار می­دهند. پس از سه  تا پنج روز لاروهانمایان شده و به سمت جوانه مرکزی بوته می­روند. درنتیجه تغذیه لارو  جوانه مرکزی زرد و خشکشده ولی برگ­های اطرف بوته سبز وشاداب باقی می­مانند. پس از طی دوران لاروی که بسته به شرایط محیط 2 تا 3 هفته طول می­کشد، در این هنگام در اطراف بوته­های گندم کرپه  یا بهاره به فراوانی دیده می­شوند. این حشره چند نسلی است و در بهار قبل از به خوشه رفتن غلات و در پاییز بهمزارع گندم و جو و همچنین چمن کاری­ها حمله می­کنند. در مزارع و چمن­های آلوده، سمپاشی با محلول دو در هزار لیندین 25 درصد یا مالاتیون 60 درصد، نتیجه مطلوب می­دهد.

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 توسعه - خیابان کارآفرینان- خیابان تلاش 5 - پلاک 6

تلفن: 09143413617 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09143413617 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

logo-samandehi
© Copyright ©2024 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®