ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
پرتولاکاریا
زیستگاه اصلی آن آفریقای جنوبی می باشد. شکل ظاهری آن یک بوته کوچک تزئینی با برگهای گوشتی کوچک بر روی ساقه های قرمز مایل به قهوه ای و گلهای صورتی یا سفید کوچک می باشد که در تابستان ظاهر می شود. این گیاه به صورت درختچه ای رشد می کند و ساقه هایی قهوه ای رنگ دارد با برگ های بیضی شکل سبز خوشرنگ که ۲تا ۵ متر قد می کشد و قطر ساقه آن تا ۳۰ سانتی متر می شود با چند تنه اصلی و شاخه های متعدد. ساقه اصلی هنگامی که جوان است سبز رنگ است و بعد ان به رنگ قهوه ای در می اید. پورتولاکاریا دارای برگهای همیشه سبز می باشد که به طور گسترده در امتداد ساقه ها سبز میشود برگها بیضی شکل با ۱۱-۱۸ میلیمتر قد به رنگ سبز روشن می باشند و ضخیم و گوشتی بدون دمبرگ هستند. به ندرت گل میدهد ولی گل های پورتولاکاریای بالغ را میشود در فصل گرما دید که به صورت رز شکل هستند و در رنگ های سفید و زرد دیده میشوند. حتی این گیاه میوه هم دارد که فقط در نوع بالغ آن دیده میشود، میوه هایی به شکل بلوبری ولی صورتی رنگ.:
  • پرتولاکاریا
نگهداری و تکثیر پرتولاکاریا

نام انگلیسی : Portulacaria
خانواده : Portulacaceae
بومی :آفریقای جنوبی
زیستگاه اصلی آن آفریقای جنوبی می باشد. شکل ظاهری آن یک بوته کوچک تزئینی با برگهای گوشتی کوچک بر روی ساقه های قرمز مایل به قهوه ای و گلهای صورتی یا سفید کوچک می باشد که در تابستان ظاهر می شود. این گیاه به صورت درختچه ای رشد می کند و ساقه هایی قهوه ای رنگ دارد با برگ های بیضی شکل سبز خوشرنگ که ۲تا ۵ متر قد می کشد و قطر ساقه آن تا ۳۰ سانتی متر می شود با چند تنه اصلی و شاخه های متعدد. ساقه اصلی هنگامی که جوان است سبز رنگ است و بعد ان به رنگ قهوه ای در می اید. پورتولاکاریا دارای برگهای همیشه سبز می باشد که به طور گسترده در امتداد ساقه ها سبز میشود برگها بیضی شکل با ۱۱-۱۸ میلیمتر قد به رنگ سبز روشن می باشند و ضخیم و گوشتی بدون دمبرگ هستند. به ندرت گل میدهد ولی گل های پورتولاکاریای بالغ را میشود در فصل گرما دید که به صورت رز شکل هستند و در رنگ های سفید و زرد دیده میشوند. حتی این گیاه میوه هم دارد که فقط در نوع بالغ آن دیده میشود، میوه هایی به شکل بلوبری ولی صورتی رنگ.
برگهای این گیاه خوراکی است و ریشه های این گیاه از فرسایش خاک جلوگیری میکند و در مناطق بومی یا مناطقی که زمستانهای سرد و یخبندان ندارد اغلب در اطراف مزارع کشت می شود.
با هرس به موقع و مناسب این ساکولنت می توانید از آن یک بونسای زیبا بسازید. گلدان گیاه را سالی یکبار در بهار تعویض و یک هفته بعد تعویض آبیاری نکنید.
شرایط نگهداری پرتولاکاریا :
خاک مناسب پرتولاکاریا :
 این گیاه به نوع و ترکیب خاک حساسیت زیادی نشان نمی دهد و در اکثر بسترها رشد می کند منتهی خاک نباید زیاد سنگین باشد و همچنین باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد.
نور مورد نیاز پرتولاکاریا :
نور مستقیم بهترین نور برای این ساکولنت می باشد البته سایه جزئی را تحمل می کند. در داخل خانه با نور مصنوعی مناسب نیز میتوان از آن نگهداری کرد. هر چه نورش بیشتر باشد برگ هایش ریزتر ،فاصله برگها روی ساقه کمتر و رشدش بیشتر می شود و در نور کم رشد کمتر و فاصله برگها روی ساقه از هم زیاد و برگ های بزرگتری دارد .
دمای پرتولاکاریا :
این یک گونه گیاه تابستانی است که هیچ گونه مشکلی در کشت ایجاد نمی کند و در داغ ترین و خشک ترین مناطق دوام می اورد اگر زمستان از یخبندان محافظت شود (با مکان سرپوشیده) می توان در فضای باز هم این گیاه را کشت کرد.
آبیاری پرتولاکاریا :
در تابستان به طور منظم پس از خشک شدن خاک آبیاری شود. در زمستان آبیاری گیاه باید بسیار محدود شود.
کود دهی پرتولاکاریا افرا :
این گیاه نیاز چندانی به کوددهی ندارد ولی اگر خواهان رشد زیاد این گیاه هستید بهار و تابستان می توانید سه هفته یکبار با کودهایی که عناصر یکسانی از نیتروژن، فسفر و پتاس دارند مانند ۲۰-۲۰-۲۰ کوددهی کنید.
تکثیر پرتولاکاریا :
شما می توانید برای تکثیر این ساکولنت حداقل ۶ سانتی متر از یکی از ساقه های آن جدا کرده و برای مدت دو تا سه روز در مکانی سایه بدون نور و بدون جریان باد قرار دهید تا انتهای بریدگی بسته شود. بعد این استراحت می توانید قلمه ها را درخاک سبک مخلوط مساوی از پیت ماس یا خاک برگ کاملاً پوسیده و ماسه دو میل بکارید باید دو گره از قلمه داخل بستر کاشت قرار بگیرد خاک را بعد کاشت در حد مرطوب کردن آبیاری و گلدان را در مکان سایه با نور محیطی قرار دهید بیست و پنج روز در این مکان آبیاری محدود شود بعد این  کم کم آن را  مکانی با نور مناسب و آبیاری منظم منتقل کنید.
آفات و بیماری پرتولاکاریا :
این گیاه را بیماری خاصی تهدید نمی کند فقط آبیاری زیاد و زهکش نامناسب باعث ایجاد پوسیدگی در ریشه و از بین رفتن گیاه می شود.

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 توسعه - خیابان کارآفرینان- خیابان تلاش 5 - پلاک 6

تلفن: 09143413617 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09143413617 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

logo-samandehi
© Copyright ©2024 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®