ورود ثبت نام دانلود اپلیکیشن دانلود کاتالوگ
کمبود بور در گیاهان
علائم کمبود بور چیست:
  • کمبود بور در گیاهان
توقف رشد و تغییر شکل گیاه یکی از رایج‌ترین نشانه‌های کمبود بور است. کمبود بور روی ریشه‌ها و شاخساره‌های گیاهان تأثیر می‌گذارد، به‌طوری‌که ریشه‌ها ضخیم و کوتاه می‌شوند و نوک ریشه متورم می‌شود. گاهی اوقات تعداد زیادی از ریشه‌های کوچک ثانویه رشد می‌کنند که منجر به پدیده‌ای به نام «جاروی جادوگر» می‌شود.

 همان‌طور که کمبود بور پیشرفت می‌کند، برگ‌های قدیمی شما سبز تیره و براق به نظر می‌رسند، درحالی‌که رشد جدید هنگام لمس شکننده یا چرمی است. برگ‌های جدیدتر نیز ممکن است ظاهری شبیه زنگ‌زدگی پیدا کنند.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ بور برای مراحل رشد رویشی و زایشی گیاهان شما مهم است، زیرا در انبساط سلولی، مدیریت آب و انتقال کربوهیدرات‌ها و سایر عملکردها نقش دارد.

دلایل کمبود بور از استفاده از خاک‌های شنی که اغلب شسته می‌شوند (ازآنجایی‌که بور محلول است و بنابراین می‌تواند به‌راحتی خارج شود) تا محیط رشد با pH بالا (قلیایی) که بور را در دسترس گیاهان شما قرار نمی‌دهد، متغیر است. آبیاری بیش‌ازحد یا کم‌آبی نیز می‌تواند بر در دسترس بودن بور تأثیر بگذارد.

 

راه‌های برطرف کردن کمبود بور چیست؟ بیشتر پرورش‌دهندگان از بوراکس یا اسید بوریک برای درمان کمبود بور استفاده می‌کنند. این را می‌توان رقیق کرد و به محلول غذایی یا کود خود اضافه کرد. قبل از شروع درمان در مورد محیط رشد خاص خود مشاوره بگیرید، زیرا بور اضافی برای گیاهان سمی است.

علاوه بر این، درحالی‌که می‌توانید از بوراکس یا اسید بوریک به‌عنوان اسپری برگی استفاده کنید، ممکن است برگ‌هایتان را بسوزاند، بنابراین توصیه می‌شود به‌جای آن، بور را به محیط رشد خود اضافه کنید؛ و اگر محیط کشت شما دارای PH بالا است، توصیه می‌کنیم قبل از شروع هرگونه درمان برای کمبود بور این مشکل را برطرف کنید.


محصولات مرتبت جهت رفع کمبود:

 

                           

 

تماس با ما
شعار شرکت دکتر گاردن : هرچی گلم بخواد

آدرس: ارومیه - شهرک صنعتی فاز 2 توسعه - خیابان کارآفرینان- خیابان تلاش 5 - پلاک 6

تلفن: 09143413617 شنبه تا پنجشنبه: 09:00 -18:00

همراه:  09143413617 لطفا در روزهای تعطیل تماس گرفته نشود

پست الکترونیکی: info@drgarden.ir

 

logo-samandehi
© Copyright ©2024 drgarden.ir All Rights Reserved. Powered by bigleapinc.ir Version 9.7.11®